Rado van Šenšel, IN-HO-ST (Hmyzí hotel, site specific inštlácia)
Socha IN-HO-ST od autora Rada van Šenšela výstižne ilustruje aktuálnu ekologickú tému adôraz na recykláciu, udržateľnosť a ochranu životného prostredia. Tento koncept vychádza z využitia odpadového dreveného materiálu, ktorý by inak skončil na skládke. Autor ho namiesto toho upravil a využil na vytvorenie kráv v životnej veľkosti, ktoré slúžia ako hmyzie hotely pre včely samotárky a ďalší hmyz.
Týmto spôsobom sa socha stáva aj nástrojom na podporu udržateľného spôsobu života a ochrany biodiverzity, čím reflektuje aktuálne ekologické výzvy. Sochy IN-HO-ST tak nielen vytvárajú esteticky príjemnú atmosféru, ale majú aj praktický účel a slúžia ako útočisko pre hmyz, ktorý má dôležitú úlohu v ekosystémoch. Projekt IN-HO-ST pre Pažite je teda nielen výtvarným dielom, ale aj prínosom pre ochranu životného prostredia a biodiverzity v danom regióne.
Roman Gavryliuk (UA) & Martin Simpson (USA)
BEBBOR, zvukový orgán
Roman Gavryliuk je hudobník, ktorý absolvoval Národnú hudobnú akadémiu na Ukrajine a Univerzitu hudby v Grazu, Rakúsku. Špecializuje sa na violu, tvorí skladby a zaoberá sa zvukovou syntézou, zároveň sa venuje experimentálnemu nahrávaniu zvuku.
Martin Simpson je intermediálny umelec a programátor so sídlom v Grazu, Rakúsku.Roman Gavryliuk a Martin Simpson sa spojili a spoločne vytvoria zvukové dielo - zvukový orgán na lúke. Tento projekt bude kombinovať hudbu a technológiu a bude využívať rôznezvukové prvky. Ich cieľom je vytvoriť zvukové prostredie, ktoré bude interagovať s okolitým prostredím a bude prezentovať zvukovú krajinu, ktorá sa bude meniť v závislosti na rôznych faktoroch, ako napríklad počasí alebo pohybe ľudí v okolí.
Nano VJs (SK)
Delights of time #2, Umelecká inštalácia
Za projektom stoja slovenskí súčasní umelci Jakub Pišek a Beáta Kolbašovská, intermediální experimentátori, ktorí tvoria vizuálne inštalácie. Vytvoria inštaláciu ‘Delights ofTim II’, ktorú umiestnia v lese na strome.
Jakub Pišek je absolventom nových médií v Košiciach, pod vedením nemeckej umelkyne prof. Anny Tretter. Vo svojej tvorbe využíva techniku ako nosič, ale aj cieľ svojho záujmu. Namiesto opakovaného prezentovania starých diel sa špecializuje na tvorbu diela priamo na mieste, necháva vyniknúť génia loci, flexibilne reaguje na vzniknutú situáciu. Venuje sa videu, počítačovej grafike, interaktivnej hudbe.
Beáta Kolbašovská absolvovala štúdiá nových medií pod vedením nemeckej umelkyn eprof. Anna Tretter v Košiciach, zúčastnila sa stáže na Ecole des Beaux Arts v Bordeaux vo Francúzsku. Je umelkyňa s backgroundom vo fotografii a výskume percepcie, pracuje svyužitím ironických a humorných situácií. Podieľa sa na rôznych interaktívnych inštaláciách kalibrovaných pre špeciálny priestor a atmosféru určitej udalosti s citlivým sociálnym podtextom. Pracuje s videoartom, interaktívnymi a video inštaláciami, VJing, performance artom. Pominuteľné okamihy používa pre komunikáciu medzi umelcom a divákom. Je jednou z vedúcich skupiny Nano VJ, ktorá pracuje s experimentálnym videom, 3D mapping, projekciami v reálnom čase, tiež spolupracuje s rôznymi nezávislými divadlami a umelcami.
Tomáš Moravanský (SK)
Site specific umelecké dielo
Tomáš Moravanský pochádza z prostredia panelákov v Dubnici nad Váhom, kde prežil svoje detstvo, tvorí a žije v Brne. Typickým znakom tvorby je rôznorodosť výrazových médií vrámci spolupráce a disciplín. Svojím umením sa zameriava na rôzne oblasti, ako sú videoumenie, inštalácie, performance a multimediálne projekty. Jeho práce často reflektujújeho vlastné skúsenosti a zážitky, ale aj súčasnú spoločenskú realitu. Moravanskýho tvorbaje charakteristická experimentovaním s rôznymi materiálmi a médiami, a tým sa vyznačuje inovačným prístupom a originalitou. Jeho umenie prináša nový pohľad na svet a inšpiruje divákov k zamysleniu sa nad vlastnými myšlienkami a vnímaním sveta okolo seba.
Je spoluzakladateľom a aktívnym členom intermediálnej skupiny a občianskeho združenia INSTITUT INSTITUT.(od 2018). Jeho hudobná tvorba je známa pod pseudonymom Panáčik (od 2007)
Tomáš vytvorí site specific dielo priamo pre návštevníkov festivalu.
Elizabeth Von Graevenitz (UK)
Site specific dielo
pôsobí v Anglicku a jej tvorba je pomerne rozmanitá v rôznych médiách súčasného výtvarného umenia. V svojich prácach používa rôzne náhodne nájdené objekty, či už ide o zvukové nahrávky, filmy, fotografie, knihy alebo miestne príbehy. Tvorí nástenné maľby, objekty na miestach určených pre ne, inštalácie a jej tvorba je známa hlavne v outdoorovom prostredí, pričom tvorí pre rôzne anglické festivaly. Pred festivalom Kvantum absolvuje niekoľko týždňovú rezidenciu v prostredí festivalu a dielo vytvorí priamo na mieste s participáciou miestnych obyvateľov obce Podhradie. Počas festivalu povedie participatívny výtvarný workshop.