Život a dielo uhorského maliara svetového významu L. Mednyánszkého sú neustálym zdrojom kunsthistorických štúdií, umeleckých inšpirácií, ale nepochybne aj zdrojom pochopenia času, v ktorom žil a tvoril. O maliarovi, ktorého maľba Večerná nálada (1911) sa v júni 2011 stala najdrahšie vydraženým dielom umelca pochádzajúceho zo Slovenska, sa znalci jeho diela vyjadrujú ako o človeku s neskonalým citom pre dobro, humanizmus a v kontexte doby, v ktorej žil, aj k výsostne demokratickým hodnotám.
V Mednyánszkého tvorbe sa popri krajinomaľbách najčastejšie objavujú maľby jednoduchých sedliackych mládencov, pohoničov, vojakov, tulákov a "pochybných existencií" z periférie veľkomiest. O jeho homosexualite sa pritom v slovenskej umenovede vždy cudne mlčalo a mlčí doteraz.
Práve Mednyánszkého neustály vnútorný zápas medzi erotickou silou a dušou, ktoré vo svojich denníkoch označoval symbolmi „Δ“ a „Ψ“, a jeho takmer dvadsaťpäťročný vzťah s lodníkom a furmanom z Vácu Bálintom Kurdim sú ústrednými témami inscenácie Divadla φ, „Δ x Ψ (NYULI)“. Tá vznikla na základe autorskej monodrámy slovenského režiséra Juraja Baka. Bako sa inšpiroval práve denníkovými zápiskami svetoznámeho maliara, v ktorých sa Mednyánszky vyznáva zo svojej posadnutosti Bálintom, ktorého dôverne nazýva „Nyuli“ (zajačik maďarsky).
Divadlo φ vzniklo ako iniciatíva študentov Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave. Pracuje s prvkami výtvarného divadla, hľadá jeho hranice s experimentuje s nimi. Ich predstavenie Δ x Ψ (Nyuli) uvedie Nástupište 1-12 v piatok, 22. mája 2015 o 18:00. Divadelným predstavením však piatkový program Nástupišťa 1-12 nekončí.