LUCIA TALLOVÁ
ERIK ŠILLE
MATEJ LACKO
VERONIKA ŠRÁMATYOVÁ
LENKA SRŠŇOVÁ
LUCIA TALLOVÁ
ERIK ŠILLE
MATEJ LACKO
VERONIKA ŠRÁMATYOVÁ
LENKA SRŠŇOVÁ
Vernisáž: piatok, 20. február 2015 o 19:00 hod
Finisáž: sobota, 21. marec 2015 o 19:00 hod
Program finisáže:
- diskusia s účasťou autorov
- projekcia dokumentárneho filmu Regular Line Topoľčany - Santa Cruz 2014 (2014, SR)
- live performance:
KATARZIA & FERO KIRÁLY: LUX ET PAUM
ZUZANA ŽABKOVÁ
Sedem slovenských umelcov strávilo v roku 2014 niekoľko júlových týždňov na pobyte v Kalifornii. Ich výber uskutočnili kurátori Multimediálneho priestoru pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12, pričom sa zamerali na vytvorenie kompaktnej skupiny generačne blízkych autorov reprezentujúcich súčasnú slovenskú špičku vo svojich oboroch. Vybraní slovenskí maliari, dizajnéri, hudobníci a performeri tak dostali jedinečnú príležitosť prezentovať svoju tvorbu americkému publiku. Zároveň však mali v USA možnosť tvoriť a vo svojich dielach reagovať na nové skúsenosti, ktoré so sebou prináša pobyt v prostredí, ktoré je pre nich neobvyklé.
Po výstavách v americkom Santa Cruz a San Franciscu si bude môcť diela piatich z nich pozrieť aj slovenské publikum. Na výstave A Touch of California v Multimediálnom priestore pre súčasnú kultúru Nástupište1-12 v podchode pod Autobusovou stanicou v Topoľčanoch vystavia svoje„kalifornské“ maľby slovenskí výtvarníci LuciaTallová, Erik Šille a Veronika Šrámatyová. Sériu čierno-bielych grafík predstaví dizajnér Matej Lacko a módne fotografie z pobrežia Tichého oceánu ako aj sériu objektov –módnych doplnkov vystaví odevná dizajnérka Lenka Sršňová.
Lucia Tallová pritom vo vystavovaných dielach ostala verná urbánnej estetike prístavov, doky v San Franciscu a Oaklande však do jej zvyčajne monochromatickej maľby priniesli farebný dotyk Kalifornie. Obľúbené urbánne scenérie naopak opustil Erik Šile, ktorý odkazy
na americkú pop kultúru či históriu umiestnil na oceánske pobrežie v Monterey Bay a do sekvojových lesov Kalifornského národného parku. Americká pop-kultúra rezonuje i v dielach Lenky Sršňovej. Prilby typického amerického tvaru so šiltíkom obtiahnuté do farebných materiálov s autorským dezénom zároveň evokujú podmorskú faunu a flóru.
Maľby gvašom Veroniky Šrámatyovej nadviazali na jej predchádzajúci cyklus malieb Hobby Painting. Šrámatyovej diela sú tak svojským diárom zaznamenávajúcim dotyk s dosiaľ nepoznaným. So spomienkou, či odkazom na zažitú situáciu alebo videný moment pracuje vo svojej sérii grafík aj dizajnér Matej Lacko.
Výstavu A Touch of California na Nástupišti 1-12 otvorí slávnostná vernisáž v piatok 20. februára 2015 o 19:00.
Výstava bude prístupná verejnosti až do finisáže, ktorá sa uskutoční v sobotu, 21. marca 2015 o 19:00.
Na nej sa publikum bude môcť zapojiť do diskusie so všetkými zúčastnenými autormi, pozrieť si dokumentárny film Regluar Line Topoľčany-Santa Cruz o ich pôsobení v Spojených štátoch amerických a svoju najnovšiu performance uvedie ďalšia z účastníkov projektu Pravidelná linka, multimediálna umelkyňa Zuzana Žabková. Počas finisáže uvedú v premiére svoj spoločný projekt LUX ET PAUM aj speváčka a hudobníčka KATARZIA a hudobník Fero Király. Oboch umelcov spája uvažovanie do hĺbky, pokus vytvoriť niečo nové, súčasné a bez afektu. Rozhodli sa preto vytvoriť spoločné pesničky len tak, pre radosť z hudby a integrácie ich pohľadu a prístupu k hudbe. Performance v Topoľčianskom „kultúrnom podchode“je zatiaľ jedinou príležitosťou zažiť Katarziu a Királya vedľa seba na jednom pódiu. Budúcnosť je nejasná a vzdialená a ani jeden z umelcov zatiaľ nechce predvídať, či budú v spolupráci pokračovať alebo sa rozhodnú pre záhradkárčenie.
Lucia Tallová (1985) absolvovala štúdium v ateliéri Ivana Csudaia na bratislavskej VŠVU. Pomerne rýchlo si dokázala zadefinovať svoj osobný umelecký program, ktorý s istotou obhájila už na škole. Pracuje prevažne s motívom krajiny, ktorú podrobuje skúmaniu v rámci svojho charakteristického výtvarného poňatia. Krajina ako samostatná téma je pre súčasné vizuálne umenie znovu objavenou oblasťou, ktorá výtvarníkom prináša stále nové výtvarné atematické možnosti, a otvára sa zapojeniu do širších umeleckých kontextov. Spoluzakladateľka galérie SODA gallery a držiteľka prestížneho medzinárodného ocenenia Strabag Artaward International má v rámci slovenského mladého maliarskeho umenia svoje nezameniteľné miesto. Je víťazkou aktuálneho ročníka súťaže VÚB Maľba (Nadácia VÚB banky, Bratislava, Slovensko).
http://www.luciatallova.sk/
Slovenský výtvarník Erik Šille (1978) je jedným z najvýraznejších predstaviteľov mladej generácie, ktorá vstúpila na scénu po roku 2000 a invenčným spôsobom rozvírila hladinu slovenskej maľby.Študoval na Vysokej škole výtvarných umení, na Katedre maľby 4. ateliéru profesora Ivana Csudaia. Školu absolvoval v roku 2006, kde následne pôsobil ako odborný asistent do roku 2010.
Profesionálne sa venuje maľbe, grafike a tvorbe objektov. Je držiteľom ocenenia Mladý tvorca2010 od Nadácie Tatra banky, držiteľom 1. Ceny maľby 2009 od Nadácie VÚB a nositeľom Ceny Igora Kalného za rok 2006 na Zlínskom salóne mladých autorov za Slovenskú republiku. Šilleho diela sú zastúpené v zbierkach domácich, ako aj zahraničných galerijných inštitúcií (Slovenská národná galéria, Nitrianska galéria, Wannieck Gallery Brno, Zlínska galéria v Zlíne , atď.), ale aj v súkromných inštitucionálnych zbierkach (Danubiana Meulensteen Art Museum, Nadácia VÚB, Európsky parlament v Bruseli). Autor žije a tvorí v Bratislave.
http://eriksille.com/
Matej Lacko (1983) je absolvent Ateliéru voľnej a farebnej grafiky na Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave pod vedením doc. Vojtecha Kolenčíka, akad.mal. V rokoch 2005-2006 študoval na School of Art at the University of Newcastle upon Tyne vo Veľkej Británii. V rokoch 2007 a 2008 bol finalistom súťaže VÚB Maľba (Nadácia VÚB banky, Bratislava, Slovensko). V roku 2007 sa stal finalistom medzinárodnej súťaže Linocut Today (Städtische Galerie Bietigheim-Bissingen, Nemecko). V súčasnosti sa venuje predovšetkým grafickému dizajnu. Je autorom grafickej identity projektu Multimediálny priestor pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12.
http://matejlacko.com
Veronika Šramatyová (1977) študovala v rokoch1996-2003 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri „IN“ Ilony Németh a +- XXI Daniela Fischera. Postgraduálne štúdium v Ateliéri +- XXI prof.Fischera akad.mal ukončila v roku 2010. V roku 2007 získala druhé miesto na Essl Award. V roku 2011 sa stala semifinalistkou medzinárodnej súťaže Strabag Art award International a finalistkou súťaže VÚB Maľba (Nadácia VÚB banky,Bratislava, Slovensko).
Veronika Šramatyová sa vo svojej tvorbe venuje akčnému umeniu, objektom, inštaláciám a najmä maľbe, v ktorej spája hyperrealistickú formu s konceptuálnym obsahom. Vo svojich performance využíva a vťahuje komerčné stratégie do sfér umenia. Buduje si napríklad vlastnú zbierku súčasného umenia formou výmenného obchodu, či ponúka návštevníkom galérie možnosť vyhrať poznávací zájazd.
www.veronikasramatyova.com
Lenka Sršňová (1983) patrí medzi tých slovenských módnych tvorcov, ktorí sa odevný dizajn neučili len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ešte pred ukončením štúdia v Ateliéry odevného dizajnu pod vedením Doc. Júlie Sabovej, akad. mal.na Bratislavskej VŠVU, stihla päťmesačný kurz navrhovania vedený dizajnérom Gaspardom Yurkievichom na Ecole Nationale Supérieure des Arts Décoratifs v Paríži. Príležitosť dostala aj u ďalšieho Francúza – Jean-Charlesa de Castelbajaca, u ktorého absolvovala trojmesačnú odbornú stáž.
Už ako dvadsaťdvaročná si vyslúžila uznanie prestížnej dizajnérky Agathy Ruiz dela Prady, ako kostymérka asistovala aj pri nakrúcaní Jakubiskovej Báthoričky, spolupracovala s francúzskou značkou spodnej bielizne Etam, svoje schopnosti si preverila aj kostýmová výtvarníčka pre predstavenie Plán B z vesmíru.
http://www.lenkasrsnova.com/sk